Výbavička pre bábätko a do pôrodnice. Čo nezabudnúť?

PRED PRÍCHODOM NOVÉHO POTOMKA SÚ VŠETCI ŠŤASTÍM BEZ SEBA. PRAVDEPODOBNE SA UŽ CELÉ MESIACE NEVIETE DOČKAŤ DŇA, KEDY UVIDÍTE VÁŠHO POTOMKA A POPRI TOM SA JEDNOZNAČNE VENUJETE ZARIAĎOVANIU IZBIČKY ČI PRIPRAVUJE CELÚ VÝBAVIČKU PRE VAŠE BUDÚCE BÁBÄTKO. ČÍM BLIŽŠIE JE ALE TENTO RADOSTNÝ DEŇ D, TÝM VIAC SA STUPŇUJE STRES, KTORÝ JE SÍCE PRIRODZENÝ ALE DOKÁŽE NAROBIŤ PORIADNE NEPRÍJEMNOSTI. ŽIADNA BUDÚCA MAMIČKA NEVIE, ČO JU ČAKÁ A TO ANI V PRÍPADE, AK UŽ SI PREDTÝM PÔRODOM PREŠLA.

JEDNÝM Z DÔSLEDKOV TAKÉHOTO STRESU, MÔŽE BYŤ AJ NESPRÁVNE A NEDOSTATOČNE PRIPRAVENÁ VÝBAVIČKA DO PÔRODNICE. ZISTIŤ AŽ V PÔRODNICI, ŽE VO VAŠEJ VÝBAVE CHÝBAJÚ DÔLEŽITÉ VECI, NIE JE NIČ PRÍJEMNÉ A V TOMTO VYSOKO CITLIVOM OBDOBÍ V SPOJENÍ S BOLESŤAMI, JE VEĽMI STRESUJÚCE. MNOHO ŽIEN PRITOM ROBÍ JEDNU ZÁSADNÚ CHYBU, KTORÚ JE ALE JEDNODUCHÉ NAPRAVIŤ, A TO, ŽE SI TAŠKU DO PÔRODNICE ZAČNÚ PRIPRAVOVAŤ NESKORO.

 

KEDY ZAČAŤ S BALENÍM?

JE SAMOZREJME NA VÁS, KEDY ZAČNETE S PRÍPRAVOU NA VÁŠ VEĽKÝ A DÔLEŽITÝ DEŇ. JE VŠAK KĽÚČOVÉ MYSLIEŤ NA TO, ŽE LEN VEĽMI MÁLO BÁBÄTIEK SA NARODÍ V PRESNE PLÁNOVANÝ TERMÍN PÔRODU. V TOMTO PRÍPADE NIE JE NA ŠKODU DRŽAŤ SA HESLA „VŽDY PRIPRAVENÝ“ A NESPOLIEHAŤ SA NA VÁŠ OČAKÁVANÝ TERMÍN PÔRODU ALE MAŤ NA PAMÄTI, ŽE SA BÁBÄTKO MÔŽE CHCIEŤ VYPÝTAŤ NA SVET SKÔR ČI NESKÔR, AKO OČAKÁVATE. STÁLE JE VŠAK MÚDREJŠIE, BYŤ PRIPRAVENÝ VČAS. IDEÁLNA ČASOVÁ REZERVA, KTORÚ SI MÔŽETE VYTVORIŤ, JE MAŤ ZBALENÉ VECI DO 35. AŽ 37. TÝŽDŇA TEHOTENSTVA. V NIEKTORÝCH PRÍPADOCH JE MOŽNÉ, ŽE BUDETE MUSIEŤ NA TIETO VECI MYSLIEŤ EŠTE SKÔR, O ČOM VÁS VŠAK LEKÁR JEDNOZNAČNE UPOVEDOMÍ.

ČO SI UJASNIŤ PRED BALENÍM?

PRI BALENÍ VECÍ MYSLITE NA TO, ŽE JE SKVELÉ BYŤ PRIPRAVENÝ NA VŠETKO A MAŤ VŠETKÉHO DOSTATOK, AVŠAK TO NETREBA ANI PREHÁŇAŤ A VZIAŤ SI LEN TO NAJDÔLEŽITEJŠIE. V PRVOM RADE BY STE SI MALI PRIPRAVIŤ DVE TAŠKY. JEDNU PRE VAŠE VECI A DRUHÚ PRE VECI VÁŠHO BÁBÄTKA. VĎAKA TOMU V NICH BUDETE MAŤ VÄČŠÍ PORIADOK A BUDETE POKOJNEJŠIA. NIKDY NEVIETE, AKÚ VEĽKÚ NEMOCNIČNÚ IZBU DOSTANETE A SPOLIEHAŤ SA PRETO NA DOSTATOK PRIESTORU, KAM SI BUDETE MÔCŤ VŠETKY VECI VYBALIŤ, NIE JE SPRÁVNE. DVE ODDELENÉ TAŠKY VÁM ZABEZPEČIA, ŽE SA NEBUDETE MUSIEŤ ZBYTOČNE STRESOVAŤ PREHĽADÁVANÍM JEDNEJ TAŠKY, KAM SA ZAPATROŠILA „TÁ“ PONOŽKA ČI ČIAPOČKA. AKO PRVÉ ZAČNITE S PRÍPRAVOU VECÍ PRE VÁS. ČO VÁM S BALENÍM MÔŽE VEĽMI POMÔCŤ, JE INFORMOVAŤ SA PRIAMO V PÔRODNICI, AKÉ VECI VÁM POSKYTNÚ A PODĽA TOHO ZAČAŤ. ĎALEJ JE VEĽMI PODSTATNÉ PRIPRAVIŤ SA NA TO, ŽE V PRÍPADE PÔRODU CISÁRSKYM REZOM, MÔŽETE STRÁVIŤ V NEMOCNICI VIAC AKO LEN JEDEN ČI DVA DNI A BALIŤ SA AJ PODĽA TOHO.

NAJDÔLEŽITEJŠIA VÝBAVA PRE VÁS

OKREM NAJDÔLEŽITEJŠÍCH VECÍ, AKÝMI SÚ SAMOZREJME DOKLADY TOTOŽNOSTI, AKO OBČIANSKY PREUKAZ, PREUKAZ POISTENCA, TEHOTENSKÝ PREUKAZ A INÉ, SÚ VEĽMI PODSTATNÉ HYGIENICKÉ POTREBY. SEM SAMOZREJME PATRIA PÔRODNÉ VLOŽKY, NEPREMOKAVÉ PODLOŽKY, VLHČENÉ UTIERKY PRE DÔKLADNEJŠIU A ŠETRNEJŠIU HYGIENU A VAŠE BEŽNE POUŽÍVANÉ HYGIENICKÉ POTREBY. V TOMTO OBDOBÍ VŠAK VYMEŇTE VÁŠ BEŽNÝ SPRCHOVÝ GÉL ZA JEMNÝ, MENEJ PARFUMOVANÝ KVÔLI DIEŤATKU. ROVNAKO TAK AJ MYDLO A INÚ KOZMETIKU. NEZABUDNITE ANI NA LIEKY, AK NEJAKÉ UŽÍVATE, TAMPÓNY PRE DOJČIACE MATKY A UTERÁKY.

ČO SI ZBALIŤ NA OBLEČENIE?

OBLEČENIE PRE MAMIČKU NIE JE KOMPLIKOVANÁ ZÁLEŽITOSŤ, AVŠAK Z KAŽDÉHO DRUHU BY STE MALI MAŤ K DISPOZÍCIÍ JEDNOZNAČNE VIAC KUSOV. NEZABUDNITE NAJMÄ NA NOČNÉ KOŠELE, TIE SI ZBAĽTE AJ DVE AŽ TRI, PODPRSENKY NA DOJČENIE A KOMFORTNÉ NOHAVIČKY. NIEKTORÉ MAMIČKY DÁVAJÚ PREDNOSŤ SIEŤOVANÝM POPÔRODNÝM, KTORÉ SÚ VZDUŠNÉ, ČÍM UMOŽŇUJÚ RÝCHLEJŠIE HOJENIE RÁN A TAKTIEŽ SÚ IDEÁLNE PRE UDRŽANIE POPÔRODNÝCH VLOŽIEK. PONOŽIEK NIE JE NIKDY DOSŤ, PRETO SI PRIPRAVTE AJ TENŠIE AJ HRUBŠIE, VYSOKÉ, NÍZKE AJ PROTIŠMYKOVÉ. SÚČASŤOU VAŠEJ VÝBAVY BY MAL BYŤ TIEŽ JEDNOZNAČNE PRÍJEMNÝ ŽUPAN, PAPUČE A OBLEČENIE NA CESTU Z PÔRODNICE.

VÝBAVIČKA PRE BÁBÄTKO

PRE VAŠE NOVORODENIATKO BY STE JEDNOZNAČNE NEMALI ZABUDNÚŤ NA JEDNORAZOVÉ ALE AJ LÁTKOVÉ PLIENKY, Z KTORÝCH SA NAJVIAC ODPORÚČAJÚ BAVLNENÉ PLIENKY. PRI PREBAĽOVANÍ BUDETE JEDNOZNAČNE POTREBOVAŤ JEMNÉ VLHČENÉ UTIERKY, KRÉM A OLEJ PROTI ZAPARENINÁM, MYDLO A PODLOŽKY NA PREBAĽOVANIE. PRI OBLEČENÍ PRE BÁBÄTKO JE DÔLEŽITÉ DBAŤ NA CITLIVÚ POKOŽKU BÁBÄTKA A OBLEČENIE PRETO VYBERAŤ Z JEMNÝCH, BAVLNENÝCH MATERIÁLOV, KTORÉ BY STE MALI VOPRED OPRAŤ A VYŽEHLIŤ. AKO POISTKU RADŠEJ VYBERTE MENŠIU AJ VÄČŠIU VEĽKOSŤ. NEVYHNUTNÝMI PRE VAŠE BÁBÄTKO SÚ BODY, DUPAČKY, KOŠIEĽKY A V CHLADNEJŠOM OBDOBÍ AJ SVETRÍK A KABÁTIK. NEZABUDNITE TIEŽ NA ČIAPOČKU, RUKAVIČKY, KTORÉ ZABRÁNIA POŠKRIABANIU A VIACERO PONOŽIEK. NA CESTU Z NEMOCNICE SI JEDNOZNAČNE OBSTARAJTE ZAVINOVAČKU PRE BÁBÄTKO A DEČKU A NEZABUDNITE VOPRED NAINŠTALOVAŤ AUTOSEDAČKU, ABY STE VAŠE NOVORODENIATKO BEZPEČNE PRIVIEZLI DOMOV.