Látkové plienky: ako začať?

MNOHÍ Z NÁS SI PRI POJME LÁTKOVÉ PLIENKY VYBAVIA EŠTE STÁLE TIE KLASICKÉ, BAVLNENÉ PLIENKY, KTORÉ POUŽÍVALI NAŠE STARÉ MAMY A S KTORÝMI SA SPÁJA MNOŽSTVO NEPRÍJEMNÝCH ZÁŽITKOV. NEJEDNA MAMIČKA SA PRI PREDSTAVE TOĽKÉHO PRANIA A ŽMÝKANIA CHYTÁ ZA HLAVU A ĎAKUJE, ŽE SA DOBA TAK POSUNULA, ŽE UŽ TIETO ČINNOSTI NIE SÚ NUTNÉ A MÔŽEME POUŽÍVAŤ JEDNORAZOVÉ PLIENKY. 

DOPAD TÝCHTO JEDNORAZOVÝCH PLIENOK NA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE A NAJMÄ NA NAŠE PEŇAŽENKY UŽ NIE JE TAKÝ POVZBUDIVÝ. AJ VĎAKA TOMU, SA DNES MÔŽEME ROZHODOVAŤ MEDZI ĎALŠOU ALTERNATÍVOU, LÁTKOVÝMI PLIENKAMI. TAKÉTO PLIENKY SÚ JEDNOZNAČNE LACNEJŠIE AKO KLASICKÉ JEDNORAZOVÉ, AJ KEĎ SA MÔŽE ZDAŤ ICH PRVOTNÁ INVESTÍCIA O NIEČO VYŠŠIA. VĎAKA TOMU, ŽE VÄČŠINA PLIENOK JE ŠITÁ TAK, ABY RÁSTLA SPOLU S DIEŤAŤOM, MÔŽETE ICH VYUŽÍVAŤ POČAS CELÉHO PREBAĽOVACIEHO OBDOBIA BEZ NUTNOSTI KUPOVAŤ NOVÉ. V KONEČNOM DÔSLEDKU, PO PREPOČÍTANÍ VYHODENÝCH PEŇAZÍ DO JEDNORAZOVÝCH PLIENOK A PRVOTNOU INVESTÍCIOU DO TÝCH LÁTKOVÝCH, JE ROZDIEL ZNAČNÝ. OKREM TOHO, LÁTKOVÉ PLIENKY MAJÚ AJ TÚ VÝHODU, ŽE PRI DÔKLADNEJ STAROSTLIVOSTI, ICH MÔŽETE BEZPROBLÉMOVO PREDAŤ ĎALEJ, ČÍM SA VÁM URČITÁ ČASŤ FINANCIÍ VRÁTI. POZITÍVNY DOPAD NA FINANCIE NIE JE JEDINÝM PLUSOM. OKREM INÉHO, POZITÍVNE OVPLYVŇUJÚ AJ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE, KEĎŽE VYDRŽIA OMNOHO DLHŠIE A NIE JE ICH NUTNÉ HNEĎ VYHADZOVAŤ. 

OSLOVILO VÁS POUŽÍVANIE TOHTO DRUHU PLIENOK, ALE NEVIETE, AKÉ SI VYBRAŤ, KOĽKO KUSOV A DRUHOV BY STE MALI PRVOTNE KÚPIŤ A AKO SA O TAKÉTO PLIENKY STARAŤ? POMÔŽEME VÁM SA ĽAHKO ZORIENTOVAŤ, ABY STE SA MOHLI ROZHODNÚŤ, ČI JE TÁTO ALTERNATÍVA VHODNÁ AJ PRE VÁS. 

AKO ČASTO CHCETE LÁTKOVÉ PLIENKY POUŽÍVAŤ?

PRVÁ OTÁZKA, KTORÚ BY STE SI MALI POLOŽIŤ JE, ČI CHCETE LÁTKOVÉ PLIENKY POUŽÍVAŤ STÁLE A BEZ VÝNIMKY, ALEBO NAOPAK IBA ČIASTOČNE, POČAS ČASU STRÁVENÉHO DOMA A NA KRÁTKE PRECHÁDZKY V KOMBINÁCII S JEDNORAZOVÝMI PLIENKAMI, KTORÉ BUDETE VYUŽÍVAŤ NA DLHŠIE CESTY. PODĽA ODPOVEDE NA TÚTO OTÁZKU BY SA MALA LÍŠIŤ VÝBAVA, KTORÚ BUDETE POTREBOVAŤ. OD FREKVENCIE POUŽÍVANIA TÝCHTO DETSKÝCH PLIENOK BUDETE POTREBOVAŤ INÝ POČET PLIENOK A VRCHNÝCH NOHAVIČIEK. OKREM TÝCHTO NEVYHNUTNÝCH VECÍ BY VO VAŠEJ VÝBAVE NEMALI CHÝBAŤ ANI RÔZNE DRUHY VKLADAČIEK, KTORÉ ZABEZPEČUJÚ DIEŤATKU POCIT SUCHA. NA TRHU NÁJDETE SEPARAČNÉ, BAMBUSOVÉ, KONOPNÉ ČI ĽANOVÉ, TAKŽE SI MÁTE Z ČOHO VYBERAŤ. 

HĽADÁTE PLIENKOVÚ VÝBAVU PRE NOVORODENIATKO ALEBO CHCETE ZAČAŤ NESKÔR?

TO JE ĎALŠIA OTÁZKA, NA KTORÚ JE DOBRÉ SI ODPOVEDAŤ PRED VÝBEROM PLIENOK. PRE NOVORODENIATKO JE VHODNÉ ZVOLIŤ NOVORODENECKÉ, PRE MENŠIE BÁBÄTKÁ POD 3,5KG ALEBO ŠTVORCOVÉ PLIENKY S NEPRIEPUSTNÝMI PUL VRCHNÝMI NOHAVIČKAMI, KTORÉ SÚ NAJUNIVERZÁLNEJŠIE. ŠTVORCOVÉ PLIENKY SÍCE NEMAJÚ TAKÚ SCHOPNOSŤ SATIA AKO NOHAVIČKOVÉ PLIENKY AVŠAK ICH VÝHODOU JE TO, ŽE RÝCHLO SCHNÚ A SÚ TAK PRIPRAVENÉ K OPÄTOVNÉMU POUŽITIU A PREBAĽOVANIU, ČO JE PRI NOVORODENCOCH ČASTEJŠIE AKO U VÄČŠÍCH BÁBÄTIEK. AK SA ROZHODNETE S LÁTKOVÝMI PLIENKAMI ZAČAŤ O NIEČO NESKÔR, VHODNOU MOŽNOSŤOU SÚ PLIENKY, KTORÉ DISPONUJÚ NEPRIEPUSTNOU VRSTVOU. IDE O AIO PLIENKY (VŠETKO V JEDNOM), KTORÉ SÚ FUNKCIOU NAJBLIŽŠIE JEDNORAZOVÝM PLIENKAM. MAJÚ DOSTATOČNE SAVÚ VNÚTORNÚ ABSORPČNÚ A VONKAJŠIU NEPRIEPUSTNÚ VRSTVU, VĎAKA ČOMU NEBUDETE K PREBAĽOVANIU POTREBOVAŤ NIČ VIAC. PRE VÄČŠIU ISTOTU A BEZPEČNOSŤ SA MÔŽETE ROZHODNÚŤ PRE SIO PLIENKY, KTORÉ SÚ PODOBNÉ AIO, AVŠAK LÍŠIA SA TÝM, ŽE POZOSTÁVAJÚ Z DVOCH SAMOSTATNÝCH ČASTÍ - ABSORPČNEJ  A NEPRIEPUSTNEJ, KTORÉ JE NUTNÉ SPOJIŤ DOKOPY POMOCOU PATENTIEK.   

AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O LÁTKOVÉ PLIENKY

PRI KÚPE LÁTKOVÝCH PLIENOK JE VHODNÉ MYSLIEŤ AJ NA ICH NÁSLEDNÉ ČISTENIE. ZAOBSTARAJTE SI VEDRO NA PLIENKY, V KTOROM ICH BUDETE USKLADŇOVAŤ, KÝM SA NEROZHODNETE DAŤ ICH VYPRAŤ. PRED PRANÍM JE DÔLEŽITÉ ODSTRÁNIŤ VŠETKY NEČISTOTY Z PLIENKY A AŽ POTOM ICH VLOŽIŤ DO PRÁČKY, PRIČOM JE NAJSKÔR VHODNÉ ICH PREPLÁKAŤ A NESKÔR PRAŤ NA 40-60OC, KAŽDÉ 2 AŽ 3 DNI. NEZABUDNITE TIEŽ, ŽE NIE JE VHODNÉ POUŽÍVAŤ AVIVÁŽ ALE IBA PRACIE PROSTRIEDKY, KTORÉ SÚ ŠETRNÉ K POKOŽKE BÁBÄTIEK.